אמצע רבעון ראשון 2022: תיקון זמני או קריסה בבורסות?

Picture of גיא הלר

גיא הלר

ירידות בשווקים משבר 2008

הבורסות קורסות או שמדובר רק בתיקון זמני?

שנת 2021 הסתיימה במגמה חיובית וחתמה שנה יוצאת דופן. ינואר 2022 לעומת זאת, הפתיע לרעה והתופעה הידועה בשם: ‘אפקט ינואר’ –  תופעה אמפירית בעלת מובהקות סטטיסטית, לפיה נוטים שערי המניות ובמיוחד של החברות הקטנות לעלות בעשרת הימים הראשונים של חודש ינואר, לא קרתה השנה.

נהפוך הוא: מתחילת השנה ועד ה-11 בפברואר ירד מדד S&P 500 ב-7.9% ומדד Russell 2000 (המייצג את 2,000 המניות הקטנות) השיל 10.7%. מדד ת”א 35 לעומתם, עלה ב- 23.9%.

הסיבות לירידות בשווקים והאינפלציה שממשיכה להרים ראש בארה”ב, בינואר היא זינקה ל- 7.5 אחוזים במונחים שנתיים, לצד המתיחות הגוברת בין רוסיה לאוקראינה וההערכות שרוסיה תפלוש לשכנתה ממזרח ביום רביעי (16 בפברואר 2022).

מנגד, הגורמים התומכים בעליות הם: היחלשות גל הקורונה הנוכחי והנתונים הכלכליים החיוביים שמסתמנים כתוצאות מהיציאה מהאומיקרון, הסתגלות השווקים לעליה בתשואות ועונת הדו”חות בארה”ב, שלמרות ההפתעות השליליות בכמה מהחברות – בשורה התחתונה הצפי לעתיד הוא חיובי.

ביצועיהן של מניות הטכנולוגיה

לאחרונה חזינו בצניחת מנית מטא (פייסבוק לשעבר) ב-26% במהלך יום מסחר אחד זאת לאחר שדיווחה על צניחה של קרוב לחצי מיליון כניסות יומיות לפייסבוק ברבעון האחרון של 2021, בכך מחקה החברה שווי שוק של כ-240 מיליארד דולר. ביום.

אמזון רשמה זינוק של 15% לאחר שדיווחה על הכנסות שיא ברבעון עונת קניות החגים – רבעון חזק באופן מסורתי. יחד עם זאת, היא החמיצה את תחזיות האנליסטים בשורה העליונה זה הרבעון השלישי ברציפות, ואף סיפקה תחזית הכנסות מאכזבת לרבעון הנוכחי.

כפי שהערכנו בעבר, השונות בין מניות חברות הטכנולוגיה תימשך ומניותיהן ימשיכו להתנהג בהתאם לביצועיה של כל אחת מהן ולכל ורטיקל בו כל אחת מהן פועלת, ולא נראה אותן נעות במגמה אחידה.

השפעתן של מניות הטכנולוגיה בבורסה המקומית

מעניין לראות את הנתונים העולים ממחקר שפרסמה לאחרונה הבורסה לניירות ערך בתל אביב. במחקר זה אפשר לראות בוודאות כי בניגוד לארה”ב, שם מגזר הטכנולוגיה מוביל את השוק כולו, בישראל הסיפור הוא אחר.

על אף שיאי ההנפקות של חברות טכנולוגיה בתל אביב 2021 עם 55 חברות חדשות שהצטרפו, ולמרות שסקטור הטכנולוגיה הוא הנסחר ביותר, מניות אלו עדיין רחוקות מלהשפיע על הבורסה המקומית כפי שקורה בארה”ב.

מנתוני יחידת המחקר של הבורסה עולה כי למעשה הסקטור הנסחר ביותר בבורסה מהווה רבע מהמחזור. מניות הטכנולוגיה היוו רק כ-25% ממחזור המסחר בשנת 2021. וגם נתון זה מעט מטעה, שכן בין מניות הטכנולוגיה הללו נכלל גם תחום האנרגיה המתחדשת, שבהחלט צובר תאוצה.

מוסדיים ופרטיים זורמים אל קרנות ההשקעה

בשורה התחתונה, נראה שהעליות החדות שאפיינו את 2021 לא יחזרו השנה, אולם מוקדם לדבר כרגע על מפולת בשוקי המניות ויתכן מאוד שגל הירידות שנבע מהסיבות שהזכרנו קודם מאחורינו כבר.

ועדיין, חכם הוא מי שידאג לפיזור תיק ההשקעות לתחומים עם קורלציה נמוכה יותר לשוק ובכך יהיה ערוך לתנודתיות גבוהה ולעתיד לבוא.

אכן, משקיעים רבים זורמים אל תחום ההשקעות האלטרנטיביות ורואים בו תחליף ראוי ויציב לאג”ח. קרנות נדל”ן, תשתיות, חוב, הלוואות ואשראי צרכני P2P, קרנות חברתיות ועוד מושכות את המוסדיים ואת הפרטיים כאחד, וקרנות שהיו  סגורות עד לא מזמן למוסדיים נפתחות גם למשקיעים ולמשקיעות הפרטיים.

הגדלת חלקן של קרנות אלו ואחרות בתיק ההשקעות מייצר פיזור נכון וחכם שחולש על מגוון רחב של ורטיקלים ותעשיות ומחליש באופן חיובי את המיתאם הגבוה עם השוק.

אנחנו בלמפרט פמילי אופיס מתמחים בגיוס משקיעות ומשקיעים לקרנות השקעה שנפתחות לגיוסים, כשהיא נעשית בהתאמה אישית של הקרן להרכב התיק הקיים ולהון האישי של כל משקיע ומשקיעה.

מוזמנים ומוזמנות ליצור איתנו קשר לשמוע על הקרנות הפתוחות כרגע לגיוסים ועל האפשרויות המסעירות הפתוחות בפניכם. אפשר להשאיר פרטים כאן באתר או להתקשר אלינו בטלפון 03-9494611

* פרסום זה אינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם. המידע המובא לעיל הינו על בסיס נתונים המתקבלים מאתרים כלכליים ו/או אתרים של עורכי מדד ועל כן המידע עלול לכלול מידע שגוי ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינוים אחרים. אין לראות במידע זה כמידע שלם וממצה וכי אין בתשואות ובנתוני העבר כדי להעיד על תשואות ו/או נתונים בעתיד. לכותב עשוי להיות מעת לעת עניין במידע המוצג במסמך זה ו/או נכסים הקשורים במידע כאמור.

עוד לקרוא במגזין:

בנק בשוויץ

חשבון בנק בשוויץ – בנק מיראבו מחזר אחר משקיעים ישראליים

וובינר עם נציגי בנק מיראבו השוויצרי עם מצגת היכרות ללקוחות ישראליים. הבנק הוותיק מציע פתיחת חשבון בנק בשוויץ או באחת מ-9 המדינות הנוספות בהן פועל הבנק. הצוות האחראי על השוק הישראלי מונה היום שמונה איש, ארבעה מהם דוברי עברית

קרא עוד »

שנחזור אליך?

תודה שנרשמת לניוזלטר שלנו.

כדי לא לפספס אף הזדמנות להשקעה
כדאי לבדוק את טאב ה-Promotions שלך מדי פעם ואפילו להעביר את המייל ל-Inbox

מבטיחים לא לשלוח ספאם!